A SION SZAVA SZERETETSZOLGÁLAT ÖNKÉNETES CSOPORTJAINAK MŰKÖDÉSE

A működés hátere

A működési hátteret a Sion Szava Teljes Evangéliumi Gyülekezet által létrehozott Szeretetszolgálat biztosítja. Az Önkéntes Munkacsapatok átfogó rendszerrel működnek a Gyülekezethálóat teljes területén településenként megalakulva, ahol ehhez adottá válnak a feltételek. A Szeretetszolgálaton belül a megalakult Munkacsoport testület működteti az Önkéntes Munkacoportokat. Az Önkéntes Csoportok alakulását és működtetését, Misley Ádám koordinátor vezeti, a Szeretetszolgálat Munkacsoport testülete által megbízva.

A működés leírása

Az Önkéntes Munkacsapatok átfogó rendszerrel működnek karitatív jelleggel, a Gyülekezethálózat teljes területén településenként megalakulva, ahol ehhez adottá válnak a feltételek.

Az Önkéntesek jelentkezése

Az Önkéntesek, jelentkezés útján tudják felvenni a a kapcsolatot a az Önkéntes Munkcsapatok koordinátorával (Misley Ádám). Feltétel: korhatár; 16-65 életév. Felvételi elbeszélgetés a Koordinátorral amelynek során tájékoztatást kap az Önkéntes Munkacsoport céljairól. Feltétel a felvételi űrlap kitöltése és aláírása.
Az Önkéntesek szeretetből és díjazás nélkül segítőkészségből látnak el támogató feladatokat.

Az önkéntes munkavégzések jellege és menete

A feladatok lehetnek alkalmi és rendszeres jellegűek. A munkavégzések gyakorlati részét tekintve: karitativ tevékenység: ruha, élelmiszer és egyéb tárgyi adományok fogadása, szortírozása és szétosztása. Segítő munkavégzések: segítség rászorulók, elesettek és idősek számára ház körüli teendőkben (pl. favágás, fűnyírás bevásárlás, gyógyszerkiváltás és egyéb egyeztetett feladat.) A munkálatokat az adott településen megbízott Munkavezető irányítja és dokumentálja. A Koordinátorral való egyeztetés mentén.

A projekt fázisai időrendileg a következők: szükségfelmérés, munkavégzés, dokumentáció. A szükségfelmérést a Koordinátor végzi, vagy az általa megbízott településen a Munkavezető. A a feladatot a helyi Munkavezető adja ki személyreszólóan. A munkavégeztével, ellenőrzi az elvégzett feladatot , és a vezetett Munkanaplóban rögzíti, mint teljesített feladatot. Ha bármilyen akadályból eredően nem teljesíthető a feladat, vagy késés mutatkozik, így azt jelenti a Koordinátor felé. Az Önkéntesek számára a Szeretetszolgálat időközönként tájékoztatókat és felkészítő tréningeket szervez.

Promóció

A jól működő promóció elősegíti a hatékonyságot. A Szeretetszolgálat és az Önkéntes Munkacsoportok tevékenységét fontos megismertetni a lakossággal, szervezetekkel, az eredményes működés érdekében. Ehhez nyújtanak lehetőséget, a szóbeli jó hírnév terjedése, amely a gyakorlati eredményeken alapulnak, (ennek érdekében, értékelőlapot tölthetnek ki mindazok, akik felé munkavégzés, vagy adományozás történt). Az Önkéntesek egyen pólót, ruhadarabot viselnek, ezel is népszerüsítve a segítő tevékenységet. Eenkívül nyomdai kiadványokon, szórólapokon, vagy médián keresztül is megismertethető és elősegíthető a hatékony működés.

Elérhetőségek

Horváth Gyula, munkacsoport vezető: +36 30 417 6977
Misley Ádám, munkacsoport koordinátor: +36 20 610-2110
E-mail: misley.adam@gmail.com

I. A Szeretetszolgálat megalakulása

a.) A Szeretetszolgálatot az emberek életében jelenlévő szociális jellegű szükségletek hívták életre, mint hatékony választ. Szervezeti háttér: Sion Szava Teljes Evangéliumi Gyülekezet, Székhelye: 3530. Miskolc, Hadirokkantak útja 50. Adószám: 19286938-1-05. Képviselő: Demeter József, elnök, telefon: +36 20 429-5924 E-mail: demeterjozs@gmail.com, web: www.sionszava.hu

b.) A Sion Szava Szeretetszolgálat önkéntes munkatársakból áll, akik elkötelezettek gyakorlatias módon betölteni emberi szükségleteket az adott környezetben országosan és határainkon túl.

c.) Munkacsoport, döntéshozó szervező testület. A Szeretetszolgálat szervezési hátterét az erre a célra létrehozott önkéntesekből létrehozott Munkacsoport látja el. A szervezési háttér adományok fogadására, szállítási és logisztikai feladatokra, adományosztásra, valamint az önkéntes segítő munkavégzések koordinálására irányul. A Munkacsoport, szükség szerint, de legalább évente kétszer üléseznek. Ezen túl, egymással folyamatos kapcsolatban vannak. A Munkacsoport tagjai, megbízási szerződést kötnek a Sion Szava Teljes Evangéliumi Gyülekezettel, és külön döntés alapján megbízási díjat, illetve, költségtérítésben részesülhetnek. A Munkacsoport Régiónként önkéntes munkatársakkal együttműködve végzi a gyakorlati feladatokat.

A Munkacsoport tagjai önkéntes megbízó levelek alapján:
Szigeti Péter, telefon: +36 70 201-1177
Horváth Gyula, telefon: +36 30 417 6977
Nagy László, telefon: +36 70 310-7895
Misley Ádám, telefon: +36 20 610-2110
Gondos Pálné, telefon: +36 20 492-1338

II. A Szeretetszolgálat célja

a.) A szeretetszolgálat hosszútávú 10-20 éves célja. Fenntartható és hatékony rendszer fejlesztése, amely hosszútávon támogató segítséget képes nyújtani, hátrányos helyzetű, rászoruló és/vagy időskorú emberek számára. Amennyiben a településen ez a folyamat felfejlődhet, az hozzájárulhat a település jóléte és kiegyensúlyozott életközösség valósulásához. Az elesett emberek életminősége javul, eközben a szeretetszolgálat volumene növekszik újabb önkéntesekkel. Ezidő alatt a lakosság szociális érzékenysége és erkölcsi tudata általánosan fejlődésnek indul. Ez a javuló tendencia követhető mintaként kihatással lehet akár más településekre is.

b.) A rövid távú 1-2 éves célok, a folyamat elindítását, a támogató rendszer kiépítését foglalja magába. Kezdetben kettő, vagy annál több fős helyi önkéntes csapatokkal működik alkalmi jelleggel. Az elindító szakasz után dinamikus fejlődés várható, amely a következő években akár meg is tízszereződhet.

III. Gyakorlati működés, eredmények

a.) A támogató csapatok szeretettel szolgálnak az emberek felé gyakorlatias módon.

b.) A helyi szeretetszolgálat szervezését a Munkacsoport testülete működteti, együttműködve a Sion Szava Teljes Evangéliumi Gyülekezethálózat központi vezetésével, a támogató szervekkel és magánszemélyekkel, és az adott települések Önkormányzatával.

c.) A településen felkeresik, az idős egyedülállókat, betegeket, rászorulókat, és felmérik az adott szükséglet jellegét és nagyságrendjét. Azt követően, elvégzik az szükséges feladatokat. Adott esetben a lehetőségek mérlegelése alapján az önkéntesek részt vehetnek, katasztrófaelhárítás (tűzkár, vízkár és egyéb hirtelen káreseménykor) bajbajutottak mentésében, az illetékes hatóságok engedélyével ill. felkérésére.

d.) Néhány szemléltető példa működési területre: nyáron fűkaszálás, udvarrendezés, télen favágás, vagy a portán egyéb egyeztetett szükségfeladat elvégzése, mint például napi bevásárlás, gyógyszerkiváltás. Ezen kívül tartós élelem, ruházat, vagy mindennapi használati tárgyak adományozása.

e.) A működés során a csoport dokumentálja a tevékenységét, és elszámoltatható a gyülekezethálózat, a helyi önkormányzat és az adományozók felé.

f.) A támogató csoportok önkéntesei egyenpólót/egyenruhadarabot viselnek, ahol fel van tüntetve a Szeretetszolgálat logója és felirata. Ezzel is népszerűsítik a jószándék és a szeretet társadalmi értékét.

g.) A csoport tevékenységét megismertetjük a helyi településen. Promóciós céllal plakátok, webes felületeken bemutatjuk a tevékenységet.

IV. Források

a.) A támogató szolgálat feladataihoz szükséges feltételek egy része önkéntes adományokból tevődik össze. Ennek egyik forrása, maga a csoport önkénteseinek felajánlása. Ebben inkább saját szerszámok, eszközök használata tartozik.

b.) A másik a Gyülekezethálózati központ, részéről, adományok, ruházatok, munkások felkészítése tartozik.

c.) A következő lehetséges forrás a helyi önkormányzat, ahol eszközök vásárlásával, tartós élelmiszerek, tűzifa, és egyéb tárgyi adományozással, vagy pénzbeli finanszírozással segítheti a csoport munkáját.

d.) A negyedik forrás, a hazai és külföldi kívülálló szervezetek, vállalatok, üzletek és magánszemélyek adományozók felajánlott támogatásai.